Az internetes megjelenésben egyre nagyobb szerepe van a weboldalak mobiltelefonos megfelelőjének, ezért érdemes még a honlap megrendelésekor tisztázni, hogy fog-e hozzá tartozni mobil verzió vagy sem.
A mobil verzió egy másik weboldal, aminek ugyanaz a tartalma, mint a fő weboldalnak, csak másképpen jeleníti meg ezt a tartalmat azért, hogy mobiltelefonon kényelmesen és gyorsan lehessen használni.
Három fő szempont van. Az ideális látvány, a könnyű kezelhetőség és a gyorsaság.
1.) Látvány. Egy mobiltelefon kijelzője sokkal kisebb, mint egy monitoré, így nagyon nehézkes vele egy menüpont kiválasztása, vagy egy szöveg átlátása hagyományos weboldalon. Ezért a mobil verziót úgy alakítjuk ki, hogy kis kijelzőkhöz ideális legyen a betűméret és az elrendezés. Ne kelljen folyton zoom-olni, keresgélni, és minden menüpont legalább egy ujjnyi széles legyen a könnyű kattintás miatt.
2.) Könnyű használhatóság. A mobiltelefonokon nehezebb gépelni vagy kattintgatni, ezért arra is figyelni kell, hogy a felhasználó minél kevesebb lépésben elérje, amit szeretne (pl. egy termék kosárba tétele, vagy egy űrlap kitöltése).
3.) Gyorsaság. Azt is figyelembe kell venni a mobil verzió kialakításánál, hogy aki mobiltelefonon böngészik az általában mobil internetet használ. Ennek a sávszélessége pedig legfeljebb 4-5 Mb/s, nem pedig 40-50, mint a szélessávú, kábeles internet előfizetéseké. Ehhez úgy lehet alkalmazkodni, hogy minél kevesebb olyan fájlt helyezünk el a weboldalon, aminek a betöltése időigénye. Tipikusan ilyenek például a képek.
Mire kell még odafigyelni?
Két fontos dolog van, amit jó a mobil verzió készítésének elkezdése előtt tisztázni.
1.) A fő weboldal tartalmát fogja-e használni, vagyis elég-e egyszer, egy adminisztrációs felületen feltölteni a tartalmat, és azt fogja megjeleníteni mind a fő weboldal, mind pedig a mobil oldal, vagy pedig két külön adminisztrációs felület lesz. Ez utóbbi megoldás rengeteg fölösleges munkát eredményez a későbbiekben, ezért nem szabad elfogadni.
2.) Az átirányítás módja. Amikor valaki mobiltelefonon érkezik a weboldalra, akkor annak ezt érzékelnie kell, és automatikusan a mobil verzióra irányítani. Kérdés, hogy mi alapján azonosítja be a weboldal a mobiltelefont? Erre is két gyakori megoldás van:
Az egyik, hogy felismeri az operációs rendszert, és ha Android, IOS vagy Windows Mobile, akkor mobiltelefonként érzékeli az eszközt, és megcsinálja az átirányítást. Ennek az a hátránya, hogy Androidot és IOS-t használhatnak táblagépek is. Ezek pedig elég erősek és nagyok ahhoz, hogy kényelmesen kezeljék a fő weboldalt. A táblagépek felhasználóit ezért általában bosszantja, ha a mobil verzió jelenik meg számukra.
Ezért használjuk többek között mi is a második megoldást. Nem operációs rendszer, hanem képernyő méret alapján azonosítjuk az eszközöket. Ez lehetővé teszi, hogy csak azok a látogatók legyenek a mobil verzióra irányítva, akiknek ez valóban ideális.
A fentiekből is látszik, és könnyen meg is tapasztalható, hogy mobil verzió nélkül egy weboldal nagyon nehezen használható azok számára, akik mobiltelefonon böngésznek. A statisztikákból jól látható és életszerű, hogy ezek nagy része szinte rögtön elkattint az olyan weboldalakról, amiknek nincs mobil verziójuk. Mivel pedig a mobilos internet használók ma már majdnem 10%- át teszik ki egy átlagos honlap teljes látogatottságának, így könnyen kiszámíthatjuk, hogy ez komoly veszteséget jelent!